O nas

Historia

Założony przez Michała Staniuka w 1967 roku Zakład Ślusarsko-Kotlarski początkowo zajmował się produkcją kotłów, cystern i zbiorników o zastosowaniach przemysłowych. W latach osiemdziesiątych, w ramach kooperacji z niemieckim koncernem IFA, przedsiębiorstwo skupiło się na wytwarzaniu kontenerów i cystern na potrzeby branży chemicznej. Rok 1989 przyniósł kolejne zmiany. Firma, już pod nazwą "Zakład Wyrobów Metalowych STAKO”, rozpoczęła produkcję części do samochodów osobowych dla seryjnych modeli Fiata. Trzy lata później, poszukując nowych kierunków rozwoju, postawiliśmy na zbiorniki i urządzenia ciśnieniowe, co okazało się dobrym posunięciem i w szybkim czasie pozwoliło nam ugruntować pozycję jednego z liderów branży autogazowej w Europie.

Od roku 2011 firma Stako była częścią grupy Worthington Cylinders, największego amerykańskiego producenta zbiorników ciśnieniowych. 

Od czerwca 2021 roku, nasze światowej klasy centrum projektowe i produkcyjne LPG jest częścią grupy Westport Fuel Systems, podczas gdy Zakład Kompozytowy pozostał częścią Worthington Sustainable Energy Solutions. Jesteśmy dumni, że należymy do wiodącego dostawcy zaawansowanych systemów zasilania czystymi, niskoemisyjnymi paliwami, takimi jak gaz ziemny, odnawialny gaz ziemny, propan i wodór dla globalnego przemysłu motoryzacyjnego.

Firma Stako cieszy się opinią jednego z czołowych producentów zbiorników autogazowych, będąc jednocześnie pierwszym wyborem branży automotive w Europie.

 

1967 Michał Staniuk zakłada Zakład Ślusarsko-Kotlarski

Rok 1967. W tym roku powstaje Zakład Ślusarsko-Kotlarski założony przez Michała Staniuka.

1980 Produkcja kontenerów i konstrukcji metalowych

W latach osiemdziesiątych, w ramach kooperacji z niemieckim koncernem IFA, przedsiębiorstwo skupiło się na wytwarzaniu kontenerów i cystern na potrzeby branży chemicznej.

1989 Dostarczanie części do seryjnych modeli Fiata

Rok 1989 przyniósł kolejne zmiany. Firma, już pod nazwą "Zakład Wyrobów Metalowych STAKO”, rozpoczęła produkcję części do samochodów osobowych dla seryjnych modeli Fiata.

1993 Rozpoczęcie produkcji zbiorników ciśnieniowych na gaz propan-butan

Poszukując nowych kierunków rozwoju, STAKO rozpoczyna produkcję zbiorników do samochodowych instalacji gazowych.

1995 Pierwsze w Polsce i jedne z pierwszych w Europie zbiorniki toroidalne

Jako pierwsi w Polsce i jedna z pierwszych firm w Europie rozpoczęliśmy produkcję zbiorników toroidalnych w miejsce koła zapasowego. 

2001 STAKO rozpoczyna ekspansję na rynki międzynarodowe

Od wczesnych lat 2000 rozpoczynamy ekspansję na światowe rynki. Produkty STAKO docierają do ponad 40 krajów na 5 kontynentach. 

2005 Rozpoczęcie współpracy z branżą automotive OEM jako dostawca Tier1

Nasze pierwsze doświadczenia w branży automotive sięgają roku 2005. Od tego czasu STAKO staje się pierwszym wyborem Europejskiej branży automotive dostarczając zbiorniki bezpośrednio na linie montażowe renomowanych producentów samochodów osobowych. 

2011 Dołączenie do Worthington Cylinders

STAKO dołącza do grupy Worthington Cylinders, będącej jednym z największych producentów zbiorników ciśnieniowych na świecie. 

2020 Rebranding marki STAKO

Odświeżenie marki STAKO. Nowy system identyfikacji wizualnej łączy elementy, które najbardziej kojarzą się z marką STAKO, ale też świadczą o jej innowacyjności. Pozostaje nieodzowny kolor pomarańczowy, wiążący się z dziedzictwem firmy, ale też symbolizujący nową energię do działania. Światowej klasy jakość reprezentuje przekrój zbiornika w kształcie sygnetu. Tym samym podkreślamy elitarność w branży automotive.

2021 Dołączenie do grupy Westport Fuel Systems

STAKO dołącza do grupy Westport Fuel Systems, wiodącego dostawcy zaawansowanych systemów zasilania czystych, niskoemisyjnych paliw, takich jak gaz ziemny, odnawialny gaz ziemny, propan i wodór dla globalnego przemysłu motoryzacyjnego. 

Go! To the future.

Go! To the future.